Otilia Pupezeanu (Princeton 2010)

Mrs. Florina Maracine helped me a lot during the admission process. She gave me important feedback on my essays - on how to rephrase sentences or how to structure my ideas in an appealing way, for instance -, and she taught me how to complete an organic, compelling application, the most important thing in my opinion. I found our collaboration extremely helpful for the tests and the application, and really similar to the strong bond between a student and a professor in an American University.

Doamna profesoară Florina Mărăcine m-a ajutat foarte mult în procesul de aplicaţie. Am primit sfaturi foarte importante în privinţa eseurilor – de exemplu, cum să reformulez anumite fraze sau cum să-mi structurez ideile într-un mod atrăgător –, şi, de asemenea, în privinţa alcătuirii unei aplicaţii care să iasă în evidenţă, cel mai important lucru, după părerea mea. Colaborarea noastră a fost extrem de benefică în privinţa testelor şi a aplicaţiei, şi, în acelaşi timp, similară cu legătura puternică pe care un student şi-o crează cu un profesor la o universitate americană.

Otilia Pupezeanu