Alecsa Vlaicu (Vassar College 2007)

Cei trei ani pe care i-am petrecut la Vassar au fost o experienta cu totul deosebita si plina de oportunitati neasteptate. Am facut o dubla specializare, echivalenta cu doua facultati in Romania, in Studii internationale si Franceza, luand multe cursuri de stiinte politice si de istorie, cu un focus pe relatiile internationale si pe securitate. Programul de studiu mi-a permis doua escapade extraordinare: o excursie in Rusia, la St. Petersburg si Moscova - in cadrul unui curs despre istoria artei in cele doua orase - si un an de studii la Paris, in anul III. De asemenea, am avut ocazia de a fi uimita la fiecare curs, intalnindu-ma cu oameni din toate departamentele, cu cunostinte deosebite si care aduceau enorm de multe idei noi intr-o dezbatere politica, de exemplu. In afara cursurilor, am fost trezorier si vicepresedinte al Clubului francez, unde am organizat diverse excursii tematice, am gatit dupa retete inedite si am initiat o noapte de muzica pop europeana in clubul din campus. De asemenea, am organizat an de an sarbatoarea Vassar-ului, Ziua Fondatorului, un eveniment imens de genul carnavalurilor. In plus, am lucrat la biroul de relatii cu absolventii si strangere de fonduri pentru universitate in fiecare an, ajungand manager pana in anul IV. A fost o ocazie de a invata multe despre relatiile cu oamenii, despre munca in echipa si despre proiecte ambitioase.

Vassar mi-a dat si o deschidere enorma in lume si in State, prin faptul ca am putut face stagii de practica in locuri foarte diferite, uneori ca parte din creditele universitare. Astfel, in anul III am facut un stagiu in cadrul departamentului de migratie din Ministerul muncii si relatiilor sociale din Paris, iar apoi un altul la ambasada Romaniei la Paris. Iar in anul IV, in timp ce eram la cursuri de luni pana joi, vinerea mergeam toata ziua la New York ca stagiar la misiunea Romaniei la ONU, lucru pentru care am primit si credit la sfarsitul anului. La finele cursurilor, vara trecuta, am fost o luna in Bosnia intr-un program de studii si voluntariat pentru reconstructie post-conflict, o experienta incredibila. Dupa Vassar, am fost acceptata la o serie de programe de master, cum ar fi la Columbia, Georgetown, King’s College in Londra sau Universitatea din Geneva. Am ales sa fac un program dublu la Sciences Po Paris si London School of Economics and Political Science, in relatii internationale. Timpul petrecut la Vassar mi-a fost ca o trambulina spre un viitor mult mai bogat si mai deschis in mii de directii, si campusul si viata de acolo imi vor ramane mereu dragi.

Alecsa Vlaicu