Andreea Ciuca (MT Holyoke 2008)

Ca studenta la Mount Holyoke College in Statele Unite, am avut ocazia sa ma dezvolt din punct de vedere academic, personal si profesional.

Cursurile la care am participat au fost consistente, diverse si inovatoare. Astfel, am urmat lectii in arta, oratorie, geologie sau informatica, iar in final, m-am specializat in Economie si Studii Europene (politica si limbi straine). Aceasta posibilitatede a explora cat mai multe domenii m-a ajutat enorm in a-mi construi perspectiva interconectata asupra lumii inconjuratoare.

Din punct de vedere personal, am castigat enorm de pe urma interactiunilor din timpul activitatilor extracuriculare. Am fost implicata in mai multe organizatii unde am promovat actiuni ecologice, am organizat conferinte educationale si profesionale, am condus programare de orientare pentru studentele din anul I, am reprezentat corpul studentesc in guvernul studentilor sau am organizat petreceri pentru studentele internationale. Prin aceste activitati, am invatat sa fiu un membru de echipa, dar si un bun leader, sa comunic, sa imi pun in valoare creativitatea si spiritul intreprinzator si sa am incredere in intelectul si caracterul meu. In anul IV, am fost rasplatita pentru munca depusa cu Premiul pentru Excelenta in Leadership.

De asemenea, prin intermediul colegiului, am avut acces la numeroase oportunitati academice si profesionale internationale. De exemplu, Mount Holyoke mi-a oferit o bursa pentru a studia timp de un semestru la prestigiosul Institut de Stiinte Politice (Sciences Po) din Paris. In vara premergatoare anului IV am fost selectionata sa particip intr-un stagiu de consultanta in business la InfosysTechnologies, in Bangalore, India. Am fost admisa la masterat in Studii Europene la Universitatea din Maastricht, dar am ales sa aman studiile superioare si sa incep sa lucrez in consultanta economica cu Deloitte Tax in Boston, US.

Andreea Ciuca